Sziasztok, már jó ideje forgott a fejemben, hogy kellene építeni egy kis erősítőt, ami itt a szobában megállja a helyét a PC után kötve. Nem akartam nagyot, mindössze pár wattra volt szükségem, hogy mégse a nagy hibrid erősítőmet nyüstöljem, ezzel gazdagítva az áramszolgáltatót, mindössze egy 2*5-10w-os kis mini erősítőt kerestem aminek azért nincs bántó hangja. Szóval keresgéltem, mígnem összeakadtam Király Tibor egyik remek tervezésével, nevezetesen a VF3 típusú erősítővel.
Egy-két éve olvastam már ezt a cikket, akkor el is határoztam, hogy egyszer megépítem, ha úgy lesz időm, kíváncsiság is hajtott. Illetve több ismerősömtől hallottam pozitív visszajelzéseket az erősítővel kapcsolatban, no, akkor gondoltam ennek most itt az ideje.
Kiugrottam hát a műhelybe, elkezdtem keresgélni a hozzávalókat, forgattam a kezembe különféle bordákat, doboznak valókat, elmélkedve hogyan is nézzen majd ki az egész. Mindenképp valami formabontóra törekedtem, sosem voltam híve a szabványos dobozolásnak, mindig a hagyományostól eltérő megoldásokat keresem, ennek egyik ékes példája a PCL86 PP erősítőm. Szóval nézelődtem, keresgéltem és végül ezek az alkatrészek kerültek a kezeim közé.
Neki is álltam, levasaltam a nyákokat, kimarattam, kifúrtam, és elkezdtem összeszedni az alkatrészeket. Az alkatrészek kiválasztásánál nagy figyelemmel kell eljárni, mivel ez egy minimál erősítő, így kényes gerjedékeny, gondos munkával azonban elkerülhető a baj. A kondenzátorok értékére különös képen figyelni kell, nem úgy, mint én, véletlenségből egy orosz kondenzátor jelölését elnézve, csúnya gerjedést kaptam cserébe. Szóval érdemes figyelni. A 47pF-os kondenzátor mindenféleképpen kerámia tárcsa legyen, ellenkező esetben előfordulhat nagyfrekvenciás gerjedés. A becsatoló kondenzátor értéke nálam 2.2uF helyet 10uF elektrolit kondenzátor lett, itt lehet játszani az értékekkel is és a kondenzátorral is, lehet bipoláris, fólia, elektrolit, kinek melyik tetszik hangra, nekem most megfelelt ez az elektrolit. Ami említésre méltó még, az a FET, a rárögzített dióda, és a 470 ohmos ellenállás. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a diódát a megfelelő FET-en a megfelelő irányba helyezzük el, és ne feledkezzünk meg az ellenállásról sem.
A diódát két komponensű epoxi ragasztóval ragasztottam fel, mivel ez szerves része a kapcsolásnak, a dióda, mint hőfokfüggő alkatrész, termikus kapcsolatban van a FET-el, követi annak hőfokát és megakadályozza a hő megfutását. Éppen ezért a FET rögzítését egy alumínium lapkával oldottam meg, mivel odaragasztottam a diódát a FET-hez, nem lehet behelyezni a csavart, így más megoldás után néztem, ami még talán jobb is, mert így egy lapka szorítja a két FET-et a hűtő felülethez. A FET-eket érdemes szigetelni a bordától, bár a DRAIN lábak közösek, de ha egy bordára két végfokot szerelünk, és azok DRAIN lábai összeérnek, könnyen füstbe ment terv lehet a vége. Szóval, eljutottunk oda, hogy készen vannak a nyák lemezek, előkészítettük a ragasztott FET-eket, és az alkatrészeket. A panel beültetése nem kíván különösen magyarázatot, minden a szokásos eljárással történik, elsőként az alacsonyabb alkatrészeket ültessük be, ellenállások, majd következhetnek a kondenzátorok, IC foglalat, és a FET-ek, ha ezekkel megvagyunk, helyezzük a végleges, vagy ideiglenes bordára az erősítő egyik paneljét, és következhet az élesztés. A trimmert állítsuk úgy, hogy a legnagyobb legyen az ellenállása, és a tápágakba kössünk be egy-egy 20 Ohm-os ellenállást, ez egyrészt áramkorlátozásként szolgál, ha valamit esetleg elkötöttünk, jó esélyel megvédi a FET-jeinket, illetve az ellenálláson eső feszültség mérésével figyelemmel kísérhetjük az erősítő áramfelvételét, így elvégezhetjük a nyugalmi áram beállítását. A nyugalmi áramot 100mA környékére állítottam, itt nagyon szép jel alakokat kaptam négyszög és szinuszjeles vizsgálatok során és a szerző is ezt javasolja. Szóval ha mindent rendben találunk, ellenőrizzük a tápot, jók-e a feszültségek, zárjuk rövidre a bemenetet, ellenőrizzük, hogy a föld vezeték csatlakozik e a táp GND pontjához, 20 ohmos ellenállások a tápágakba. Kapcsoljunk feszültséget az erősítőre, ha minden jól megy akkor semmi nem történik. :) Mérjük meg a 20 ohmos ellenálláson eső feszültséget. Pár száz mV környékén kell lenni, ha ez így van, akkor tekerjük fel a trimmer potit addig, amíg nagyjából 2v környékén lesz az ellenálláson eső feszültség. Ezek után kapcsoljuk ki az erősítőt, az vegyük ki az ellenállásokat és az egyik tápágba kössük be a műszert áram mérésbe. Végezzük el a nyugalmi áram beállítását, melyet 100mA körüli értékre kell beállítani. Itt meg is volnánk az erősítő élesztésével. Na, itt nekem azért voltak problémáim, konkrétan a 47pF-os kondenzátor értéke miatt, de szerencsére felfedeztem a hibát és sikerült orvosolni. Mindezek után következett a műszeres ellenőrzés. Műterhelést tettem az erősítő kimenetére, a műterhelésre pedig egy oszcilloszkópot, a bemenetre első körbe semmit. Itt zajt, brummot kerestem nyitott illetve zárt bemenet mellet. Szerencsére minden rendben, gerjedésnek, brummnak, zajnak nyoma sincs. Ekkor egy hangfrekvenciás generátort kötöttem elé, és elkezdtem kivezérelni az erősítőt. Gondoltam teszek fel képeket a mérésekről.
A képeken 20Hz, 2kHz és 20kHz-es négyszögjellel hajtottam meg. A műterhelés 8 ohmos ellenállás. A felső sugár az eredeti vizsgálójel, az alsó sugár pedig az erősítő kimenetét mutatja. A frekvencia átvitele elég lineárisnak mondható, nagyjából 40kHz környékén kezd vágni, 20Hz-20kHz-ig egészen lineáris az átvitele. Na, ekkor már nagyon kíváncsi voltam a hangjára, hát el is kezdtem bedobozolni.
A dobozolás során azért végeztem pár mérést, leginkább akkor, amikor a transzformátor a helyére került és az erősítő a hűtőbordákkal is bekerült, arra voltam kíváncsi, hogy mennyire szórja meg mágnesesen a transzformátor az erősítőt, szerencsére semennyire, ez jó hír. Folytattam hát a dobozolást. A transzformátornál ügyelni kellett az érintésvédelmi szabályok betartására, mivel a készüléket földeletlen dugaljal láttam el, így kettős szigetelést alkalmaztam a trafó kötésekor, illetve a megfelelő értékű hálózati biztosíték is fontos. Ez nálam egy 500mA-es forrasztható biztosíték formájában valósult meg. A kábelezésnél nem árt a váltófeszültségű vezetékek összesodrása a kisebb szórás érdekében, én magam is így tettem. A tápegység nálam semmi különös szűrést, hidegítést nem kapott, a hagyományos graetz-puffer tápot alkalmaztam, 2*4700uF-os siemens kondenzátorokkal, illetve csillagpontos földeléssel. Ez még egy elég fontos tényező az erősítő összehuzalozása során, én úgy alakítottam ki a csillagpontot, hogy a két kondenzátort összekötő huzalt középen megbontottam, és ide kötöttem az összes GND vezetéket. Egyet-egyet a panelról, egyet a készülék házhoz, ami egyben a hangerő szabályzót is földeli, kettő a hangszórókhoz, illetve egy a transzformátorhoz, a jelföldet az erősítőről hoztam a hangerő potenciométerig, és onnan a csatlakozókhoz. Így jó eséllyel elkerülhető földhurok, illetve brumm kialakulása. Néhány óra befektetésével végre elkészült az erősítőm.
Elérkezett hát a pillanat. Akkor hallgassuk meg mi lett belőle. Levágódtam hát a kedvenc fotelomba, és betettem azokat a zeneszámokat, amiket ilyenkor végig szoktam hallgatni, ez fontos számomra, mivel ezeket a számokat ismerem már, tudom, nagyjából mikor mit kell hallanom. Nos, itt térnék vissza a cikk elejére egy kicsit, hogy mi is az amit szerettem volna kapni. Egy kicsi kompakt néhány wattos PC erősítőt, aminek nem bántó a hangja, illetve kielégítő teljesítményt nyújt szoba hangerőn. Hát e helyett kaptam egy kis méregzsákot, egy kis fenevadat, ami akkorát szól, hogy csak lestem. A minőségéről már nem is beszélve. Egy igazi kis meglepetés. Szóval a meghallgatások közben kellemesen csalódtam, ez az erősítő sokkal több, mint amennyi alkatrész van benne. A bemenő jelet egyáltalán nem színezi, nem torzítja, a Hi-Fi szó klasszikus értelmezésében gyönyörűen helytáll. Nagyon szépek a magasai, kristálytiszta hangja van és kellemes lágy mély hangjai. Aki szereti a steril, tiszta hangokat, annak ezt az erősítőt kötelező olvasmányként ajánlom. Ezúton is szeretném megköszönni Király Tibornak, a sok munkáját és szeretetét, ami ebből a kapcsolásból árad, illetve azt, hogy hozzájárult a cikk közzétételéhez.
Összegezve úgy gondolom nagyon jó kis kapcsolást tudhatok magam mögött, mindenkit csak bátorítani tudok az erősítő megépítését illetően.
Bármiféle kérdésre szívesen válaszolok az oldal fórumán, mindenkinek sikeres utánépítést kívánok: Doncso
Fájlok:
Egy-két éve olvastam már ezt a cikket, akkor el is határoztam, hogy egyszer megépítem, ha úgy lesz időm, kíváncsiság is hajtott. Illetve több ismerősömtől hallottam pozitív visszajelzéseket az erősítővel kapcsolatban, no, akkor gondoltam ennek most itt az ideje.
Hirdetés
Kiugrottam hát a műhelybe, elkezdtem keresgélni a hozzávalókat, forgattam a kezembe különféle bordákat, doboznak valókat, elmélkedve hogyan is nézzen majd ki az egész. Mindenképp valami formabontóra törekedtem, sosem voltam híve a szabványos dobozolásnak, mindig a hagyományostól eltérő megoldásokat keresem, ennek egyik ékes példája a PCL86 PP erősítőm. Szóval nézelődtem, keresgéltem és végül ezek az alkatrészek kerültek a kezeim közé.
Neki is álltam, levasaltam a nyákokat, kimarattam, kifúrtam, és elkezdtem összeszedni az alkatrészeket. Az alkatrészek kiválasztásánál nagy figyelemmel kell eljárni, mivel ez egy minimál erősítő, így kényes gerjedékeny, gondos munkával azonban elkerülhető a baj. A kondenzátorok értékére különös képen figyelni kell, nem úgy, mint én, véletlenségből egy orosz kondenzátor jelölését elnézve, csúnya gerjedést kaptam cserébe. Szóval érdemes figyelni. A 47pF-os kondenzátor mindenféleképpen kerámia tárcsa legyen, ellenkező esetben előfordulhat nagyfrekvenciás gerjedés. A becsatoló kondenzátor értéke nálam 2.2uF helyet 10uF elektrolit kondenzátor lett, itt lehet játszani az értékekkel is és a kondenzátorral is, lehet bipoláris, fólia, elektrolit, kinek melyik tetszik hangra, nekem most megfelelt ez az elektrolit. Ami említésre méltó még, az a FET, a rárögzített dióda, és a 470 ohmos ellenállás. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a diódát a megfelelő FET-en a megfelelő irányba helyezzük el, és ne feledkezzünk meg az ellenállásról sem.
A diódát két komponensű epoxi ragasztóval ragasztottam fel, mivel ez szerves része a kapcsolásnak, a dióda, mint hőfokfüggő alkatrész, termikus kapcsolatban van a FET-el, követi annak hőfokát és megakadályozza a hő megfutását. Éppen ezért a FET rögzítését egy alumínium lapkával oldottam meg, mivel odaragasztottam a diódát a FET-hez, nem lehet behelyezni a csavart, így más megoldás után néztem, ami még talán jobb is, mert így egy lapka szorítja a két FET-et a hűtő felülethez. A FET-eket érdemes szigetelni a bordától, bár a DRAIN lábak közösek, de ha egy bordára két végfokot szerelünk, és azok DRAIN lábai összeérnek, könnyen füstbe ment terv lehet a vége. Szóval, eljutottunk oda, hogy készen vannak a nyák lemezek, előkészítettük a ragasztott FET-eket, és az alkatrészeket. A panel beültetése nem kíván különösen magyarázatot, minden a szokásos eljárással történik, elsőként az alacsonyabb alkatrészeket ültessük be, ellenállások, majd következhetnek a kondenzátorok, IC foglalat, és a FET-ek, ha ezekkel megvagyunk, helyezzük a végleges, vagy ideiglenes bordára az erősítő egyik paneljét, és következhet az élesztés. A trimmert állítsuk úgy, hogy a legnagyobb legyen az ellenállása, és a tápágakba kössünk be egy-egy 20 Ohm-os ellenállást, ez egyrészt áramkorlátozásként szolgál, ha valamit esetleg elkötöttünk, jó esélyel megvédi a FET-jeinket, illetve az ellenálláson eső feszültség mérésével figyelemmel kísérhetjük az erősítő áramfelvételét, így elvégezhetjük a nyugalmi áram beállítását. A nyugalmi áramot 100mA környékére állítottam, itt nagyon szép jel alakokat kaptam négyszög és szinuszjeles vizsgálatok során és a szerző is ezt javasolja. Szóval ha mindent rendben találunk, ellenőrizzük a tápot, jók-e a feszültségek, zárjuk rövidre a bemenetet, ellenőrizzük, hogy a föld vezeték csatlakozik e a táp GND pontjához, 20 ohmos ellenállások a tápágakba. Kapcsoljunk feszültséget az erősítőre, ha minden jól megy akkor semmi nem történik. :) Mérjük meg a 20 ohmos ellenálláson eső feszültséget. Pár száz mV környékén kell lenni, ha ez így van, akkor tekerjük fel a trimmer potit addig, amíg nagyjából 2v környékén lesz az ellenálláson eső feszültség. Ezek után kapcsoljuk ki az erősítőt, az vegyük ki az ellenállásokat és az egyik tápágba kössük be a műszert áram mérésbe. Végezzük el a nyugalmi áram beállítását, melyet 100mA körüli értékre kell beállítani. Itt meg is volnánk az erősítő élesztésével. Na, itt nekem azért voltak problémáim, konkrétan a 47pF-os kondenzátor értéke miatt, de szerencsére felfedeztem a hibát és sikerült orvosolni. Mindezek után következett a műszeres ellenőrzés. Műterhelést tettem az erősítő kimenetére, a műterhelésre pedig egy oszcilloszkópot, a bemenetre első körbe semmit. Itt zajt, brummot kerestem nyitott illetve zárt bemenet mellet. Szerencsére minden rendben, gerjedésnek, brummnak, zajnak nyoma sincs. Ekkor egy hangfrekvenciás generátort kötöttem elé, és elkezdtem kivezérelni az erősítőt. Gondoltam teszek fel képeket a mérésekről.
A képeken 20Hz, 2kHz és 20kHz-es négyszögjellel hajtottam meg. A műterhelés 8 ohmos ellenállás. A felső sugár az eredeti vizsgálójel, az alsó sugár pedig az erősítő kimenetét mutatja. A frekvencia átvitele elég lineárisnak mondható, nagyjából 40kHz környékén kezd vágni, 20Hz-20kHz-ig egészen lineáris az átvitele. Na, ekkor már nagyon kíváncsi voltam a hangjára, hát el is kezdtem bedobozolni.
A dobozolás során azért végeztem pár mérést, leginkább akkor, amikor a transzformátor a helyére került és az erősítő a hűtőbordákkal is bekerült, arra voltam kíváncsi, hogy mennyire szórja meg mágnesesen a transzformátor az erősítőt, szerencsére semennyire, ez jó hír. Folytattam hát a dobozolást. A transzformátornál ügyelni kellett az érintésvédelmi szabályok betartására, mivel a készüléket földeletlen dugaljal láttam el, így kettős szigetelést alkalmaztam a trafó kötésekor, illetve a megfelelő értékű hálózati biztosíték is fontos. Ez nálam egy 500mA-es forrasztható biztosíték formájában valósult meg. A kábelezésnél nem árt a váltófeszültségű vezetékek összesodrása a kisebb szórás érdekében, én magam is így tettem. A tápegység nálam semmi különös szűrést, hidegítést nem kapott, a hagyományos graetz-puffer tápot alkalmaztam, 2*4700uF-os siemens kondenzátorokkal, illetve csillagpontos földeléssel. Ez még egy elég fontos tényező az erősítő összehuzalozása során, én úgy alakítottam ki a csillagpontot, hogy a két kondenzátort összekötő huzalt középen megbontottam, és ide kötöttem az összes GND vezetéket. Egyet-egyet a panelról, egyet a készülék házhoz, ami egyben a hangerő szabályzót is földeli, kettő a hangszórókhoz, illetve egy a transzformátorhoz, a jelföldet az erősítőről hoztam a hangerő potenciométerig, és onnan a csatlakozókhoz. Így jó eséllyel elkerülhető földhurok, illetve brumm kialakulása. Néhány óra befektetésével végre elkészült az erősítőm.
Elérkezett hát a pillanat. Akkor hallgassuk meg mi lett belőle. Levágódtam hát a kedvenc fotelomba, és betettem azokat a zeneszámokat, amiket ilyenkor végig szoktam hallgatni, ez fontos számomra, mivel ezeket a számokat ismerem már, tudom, nagyjából mikor mit kell hallanom. Nos, itt térnék vissza a cikk elejére egy kicsit, hogy mi is az amit szerettem volna kapni. Egy kicsi kompakt néhány wattos PC erősítőt, aminek nem bántó a hangja, illetve kielégítő teljesítményt nyújt szoba hangerőn. Hát e helyett kaptam egy kis méregzsákot, egy kis fenevadat, ami akkorát szól, hogy csak lestem. A minőségéről már nem is beszélve. Egy igazi kis meglepetés. Szóval a meghallgatások közben kellemesen csalódtam, ez az erősítő sokkal több, mint amennyi alkatrész van benne. A bemenő jelet egyáltalán nem színezi, nem torzítja, a Hi-Fi szó klasszikus értelmezésében gyönyörűen helytáll. Nagyon szépek a magasai, kristálytiszta hangja van és kellemes lágy mély hangjai. Aki szereti a steril, tiszta hangokat, annak ezt az erősítőt kötelező olvasmányként ajánlom. Ezúton is szeretném megköszönni Király Tibornak, a sok munkáját és szeretetét, ami ebből a kapcsolásból árad, illetve azt, hogy hozzájárult a cikk közzétételéhez.
Összegezve úgy gondolom nagyon jó kis kapcsolást tudhatok magam mögött, mindenkit csak bátorítani tudok az erősítő megépítését illetően.
Bármiféle kérdésre szívesen válaszolok az oldal fórumán, mindenkinek sikeres utánépítést kívánok: Doncso
Fájlok:
Fájlnév | Fájlméret | Letöltve |
A cikkhez tartozó fájlok csak bejelentkezés után tölthetőek le! |