

Ezen kívül a JLT típusú páka is jó, de személy szerint kevésbé szeretem, mert hosszabb a fejrésze, mint a Welleré és nekem ahhoz a mérethez volt szokva a kezem több mint húsz évig. Elkezdtem egy jó kapcsolás után kutatni a neten és találtam is egy olyat, amely némi áttervezés és átalakítás után megfelelt a céljaimnak.
Vzoole honlapján találtam egy remek kapcsolást
Hirdetés
Elsőként megépítettem ezt az állomást és igen jó tapasztalataim voltak vele, a mai napig kiválóan üzemel. Nagyon megfogott a frappánsan megtervezett nyák, és az, hogy méreténél fogva igen könnyedén utólag is beilleszthető esetlegesen meglévő, szabályozatlan azonos feszültségű pákatrafó mellé.
Mivel ennek a kapcsolásnak igen jó volt azon része mely a páka hőmérsékletét vezérli, így azon nem kellett sokat változtatni, bár némi finomítás határozottan jót tett neki. Ennek a kapcsolásnak azonban volt néhány hátránya az én szempontomból. Elsőként mindjárt az, hogy nem jelezte ki, sem a beállított, sem pedig az aktuális hőmérsékletet. Nagyon, nagyon régen vallom azt a nézetet, hogyha valamilyen értéket ki lehet és ki is érdemes jelezni, akkor azt tegyük is meg. Nem árt pontosan tudni azt, hogy éppen milyen hőfokot állítottunk be egy forrasztó állomáson és hogy pillanatnyilag mekkora a pákahegy hőmérséklete. A második probléma az elsőből fakadt, mivel az a tény, miszerint a hőfokszabályzó vezérlésének a páka trafója szolgáltatta a tápot, ez a műszereknek okozott instabilitási problémákat, persze ez csak később derült ki. Természetesen ez a kijelző nélküli forrasztó állomásnak semmilyen gondot nem okozott.
Miután a kiválasztási problémán túl voltam, neki álltam a tervezésnek. A legolcsóbban beszerezhető műszernek, a www.hestore.hu címen jelenleg is kapható 990.-Ft-os LCD panelműszer tűnt. Ennek a


A két műszer normál LCD DVM nem pont az ami a rajzon szerepel. Természetesen LED-es DVM-el is megoldható a szerelése csak figyelembe kell venni a táp méretezésekor a LED-ek jóval nagyobb áramfelvételét. A C2 kondi egy igen érdekes dolog ugyanis volt olyan panel, amire kellett, volt, amelyikre nem. Eléggé opcionális a dolog, de nem tudtam rájönni miért, valószínűleg az alkatrészek szórása lehet a kulcs. Érdemes még a C13-at közvetlenül az IC lábára forrasztani alulról. A táp többi részéről nem érdemes többet írni, mezei stabkockákkal van megoldva mindkettő.

A hőfokszabályzó működése nagy vonalakban a következő. A pákában található fűtőelem által szolgáltatott feszültséget erősítjük egy műveleti erősítővel, majd a következő fokozatban ezt az erősített jelet össze komparájuk a beállított hőfokkal, mint referenciával, majd a komparátor által szolgáltatott jellel nyitjuk-zárjuk az optocsatolón keresztül a triakot, amire a páka fűtőbetétje csatlakozik. Ennyi az egész, ez egy végtelenül egyszerű kapcsolás, de igen megbízható.
Mivel mindenképpen panelba ültethető trafóval akartam megoldani a műszerek és a vezérlés tápját, úgy döntöttem, hogy tervezek új nyákot, merthogy néhány kisebb átalakítás is történt a kapcsoláson is, némi plusz hidegizés, tápszűrés a műszerek miatt, stb...
A nyák tartalmazza a két kistrafót, a két komplett tápegységet és az erősítő, komparáló, kapcsolófokozatot is, azaz a dobozba csak egy darab nyomtatott áramkör került meg a páka trafója.

Itt látható a beültetési rajz mely alapján igen egyszerű beültetni a panelt. Van egy-két alkatrész, ami nincs rajta a nyákon, az az utólagos tesztelések során került bele a rajzba is azok alulra vannak forrasztva. A csatlakozások is fel vannak tüntetve, így valószínűleg a bekötéssel sem lesznek gondok.

Fájlok:
Fájlnév | Fájlméret | Letöltve |
A cikkhez tartozó fájlok csak bejelentkezés után tölthetőek le! |